SVJETSKI DAN UČITELJA
Autor: Administrator , 5. 10. 2020.

Svim učiteljima, nastavnicima i profesorima čestitamo Dan učitelja.

Papa Franjo o učiteljima:

„Tko su bližnji nastavnicima? Učenici. On s njima provodi svoje dane. Učenici očekuju da ih on vodi i usmjerava. Da bi obrazovanje bilo stručno, nužni su ljudski odnosi. Rasprave i obezvrjeđivanja često zatamnjuju ‘ispravno shvaćanje školstva’“, izjavio je papa Franjo prije tri godine pred članovima Talijanske katoličke unije nastavnika. Učenici od svojih nastavnika očekuju da ih oni vode i usmjeravaju, ali i poučavaju životnim vrijednostima i običajima. Papa je naglasio kako se znanje može steći i uz pomoć računala, ali za poimanje ljubavi, vrijednosti i običaja koji stvaraju sklad u društvu potrebni su učitelji.

Bl. Alojzije Stepinac učiteljima:

Naš blaženik Alojzije Stepinac također je prije više od sedamdeset godina budućim učiteljima uputio izvanredan govor. „Neka i vaš budući učiteljski život prožima ponajprije svijest odgovornosti pred Bogom. Djeca, koja su vam u školi povjerena, nisu vaša igračka, nego vlasništvo Boga Stvoritelja, koji tu djecu predaje u vaše ruke, da ih uzgojite za korisne članove ljudskoga društva i narodne zajednice. Onaj prizor, što se odigrao kod Mojsija kao djeteta izložena u košarici u Nilu, ponavlja se na neki način i sada. Nema delikatnije zadaće, nego dijete, koje je došlo k razumu, voditi pravim putem. Bog Stvoritelj, koji je, kako rekoh, pravi vlasnik svakog djeteta, kao da govori pojedinom učitelju: “Uzmi ovo dijete i odgoji mi ga i ja ću ti dati plaću tvoju.” (Izl 2, 9). Vi ste dakle u školi ne samo mandatari države i roditelja, nego u prvom redu mandatari Božji. Zadaća veoma časna, ali i takova, koja povlači za sobom tešku odgovornost. Baš zato, jer je skopčana s tolikom odgovornošću, zato joj je Stvoritelj obećao i izvanrednu nagradu ako se savjesno ispuni ta zadaća: Qui erudiunt ad justitiam multos fulgebunt quasi stellae in perpetuas aeternitates! – Koji poučavaju mnoge pravdi sjat će kao zvijezde kroz vjekove.” (Dn 12, 3)

Izvor: