PRODUŽENI BORAVAK

Ne gledajte na dijete kao da je neki dragulj, već se trudite da ono to postane. Peter Rosseger

Produženi boravak je organizirani oblik odgojno-obrazovnog rada namijenjen učenicima razredne nastave.  Mjesto gdje učenik uči, istražuje, komunicira, stvara i kreira.

U novije vrijeme odgojno–obrazovne ustanove nisu samo mjesta stjecanja teorijskih znanja, nego one preuzimaju sve veću ulogu u stvaranju znanja neophodnih za učinkovit život i rad u suvremenom društvu. Djeca i mladi su upravo ti koji u najvećoj mjeri osjećaju posljedice modernoga vremena, stoga ih je potrebno pripremiti kako bi na najbolji mogući način mogli odgovoriti na njih. Upravo u toj činjenici očituje se važnost uvođenja produženog boravka kao modela  kojim se može sustavno utjecati na rješavanje navedenih problema. Provodi se nakon nastave i ima svoje socijalne, odgojne, pedagoške i zdravstvene vrijednosti.

Produženi boravak učenicima osigurava kvalitetno zajedničko učenje, ponavljanje i utvrđivanje nastavnog gradiva te pisanje domaćih zadaća uz pomoć stručnog učitelja ili učiteljice, bavljenje tjelesno – zdravstvenim aktivnostima, sudjelovanje u brojnim kulturno – umjetničkim aktivnostima i vjerskim sadržajima. Produženi boravak u Katoličkoj osnovnoj školi u Novskoj izdvaja se i po tome što poseban naglasak stavlja na duhovnu dimenziju svakog djeteta. Ona djetetu pomaže da uz nauk Božje riječi shvati važnost ljubavi, pravednosti i poštovanja jednih prema drugima.

Uloga škola kao drugog „doma“ pruža nebrojene mogućnosti razvijanja i otkrivanja interesa učenika koje ih uz metodu ljubavi povezane s Bogom razvijaju u cjelovite osobe korisne svojoj obitelji zajednici.

Cilj ovakvog programa je ponuditi djetetu različite sadržaje (važne za razvoj njihove osobnosti i individualnosti), razvijati socijalne vještine djeteta te ih pripremiti za cjeloživotno učenje, tj. naučiti ih kako učiti. Važan je potpun i harmoničan razvoj djeteta u skladu katoličkog odgoja. U radu produženog boravka izmjenjuju se različiti načini organizacije i oblici rada kao što su: timsko i suradničko učenje, učenje kroz igru, problemska, terenska, istraživačka i projektna nastava, izvannastavne aktivnosti i sl.

Produženi boravak u Katoličkoj osnovnoj školi Novska je obvezan za učenike prvog i drugog razreda osnovne škole, i izdvaja se po tome što se poseban naglasak stavlja na duhovnu dimenziju svakog djeteta. Pomaže djetetu da uz nauk Božje riječi shvati važnost ljubavi, pravednosti i poštovanja prema sebi i prema drugima.

PODRUČJA I PLAN AKTIVNOSTI U PRODUŽENOM BORAVKU

PODRUČJA AKTIVNOSTI PLAN AKTIVNOSTI *
1. JEZIČNO-KOMUNIKACIJSKO 15%
2. MATEMATIČKO-LOGIČKO, ZNANSTVENO-TEHNOLOŠKO 10%
3. SOCIJALIZACIJA, ODNOS PREMA SEBI, ZDRAVLJU, OKOLINI I RADNIM OBVEZAMA 25%
4. KULTURNO-UMJETNIČKO 5%
5. IGRE, ŠPORT, REKREACIJA 25%
6. PREMA ODABIRU ŠKOLE ( u skladu s lokalnim i školskim kurikulumom) 10%
7. VJERSKI SADRŽAJI 10%

* (preporučeno vrijeme u odnosu na 25 sati tjedno, izraženo u postotku)

RASPORED RADA U PRODUŽENOM BORAVKU
Produženi boravak počinje od 11, 45 i traje do 16 sati.
Rad se odvija u sljedećim aktivnostima:

Vrijeme Sadržaj rada
11.45 -12.30 Prihvat učenika i učenički odmor od nastave u igraonici (slobodni razgovori, dječji tisak, društvene igre).
12.35 -13.05 Objed učenika – voditelj/ica organizira pranje ruku, odlazak u blagovaonicu i smještaj djece. Tijekom objeda voditeljica provodi odgojno–obrazovni rad usmjeren na primjereno ponašanje pri objedu i komunikaciju s drugima. Nakon objeda voditelj/ica organizira pranje zubi.
13.05 -13.15 Molitva
13.15 -14.15 Odgojno-obrazovni rad (Uvježbavanje i ponavljanje). Voditelj/ica produženog boravka također organizira individualni ili skupni rad po preporuci ostalih članova tima radi pomoći u svladavanju određenih sadržaja.
14.20 -14.30 Užina
14.30 -16.00 Organizirano slobodno vrijeme. To može biti izvanučionička nastava koja će obuhvatiti odlaske na manifestacije u gradu, izložbe, kino i slične prigodne sadržaje i sl. Slobodno organizirano vrijeme provodi se kroz: • igraonice • kreativne radionice • društvene igre • pričaonice • posjete • gledanje filmova • čitanje slikovnica i knjiga • slušanje glazbe • sportske i rekreativne aktivnosti